علوم داده

امروزه به لطف تلفن‌های هوشمند و اینترنت، داده‌های زیادی در دسترس ما هستند. صفحه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، محتوایی که لایک می‌کنید، فرمان‌های صوتی که به دستیار هوشمند تلفن همراه خود می‌دهید، لینکی که بر روی آن کلیک می‌کنید، مترجم‌های آنلاین و… همگی نوعی از داده‌ محسوب می‌شوند.
علم داده را می‌توان «علم مطالعه داده‌ها» دانست. در این حوزه، شما بررسی می‌کنید که داده‌های جمع‌آوری شده چه چیزی را نشان می‌دهند و از چه راهی می‌توانید آن‌ها‌ را به ورودی‌ها و منابع ارزشمندی برای استراتژی‌های تجاری و فناوری اطلاعات تبدیل ‌‌کنید.
علم داده، شامل مجموعه‌ متنوع و جذابی از رشته‌ها و زمینه‌های تخصصی می‌شود. به عنوان متخصص این حوزه باید در مهارت‌های مختلفی مانند برنامه‌نویسی، مرتب‌سازی داده‌ها، ریاضیات پایه، آمار و احتمال، پایگاه داده‌ها، روش‌های تجسم داده‌ها و مهارت‌های ارتباطی ماهر شوید. از آنجاییکه علم داده برای ایجاد مدل‌ها و پیش‌بینی به‌ شدت بر هوش مصنوعی، به‌ویژه زیر شاخه‌های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق، تکیه می‌کند، باید در این زمینه نیز مهارت‌های لازم را کسب کنید تا بتوانید به طور موثر، داده‌ها را غربال کنید و با کشف اطلاعات مفید و سودمند، تحلیل‌های مفیدی از آن‌ها ارائه دهید.