• چرا داوطلب باید در این دوره شرکت کند؟

کشور ایران علی رغم قرار گرفتن در رتبه اول دنیا در مجموع ذخایر نفت و گاز، دارای پایین ترین نرخ تخلیه مخازن (نسبت تولید به ذخایر) در میان کشورهای منطقه و عضو اوپک می باشد. یکی از دلایل فنی این وضعیت نامطلوب، عدم بهینه بودن توسعه و تولید از میادین درحال بهره برداری می باشد. بدین منظور یکی از راه حل های زود بازده که هم اکنون در اولویت پروژه های شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است، سرمایه گذاری بر روی چاه های غیرفعال و کم بازده و مدیریت مناسب و بهینه آن ها می باشد. یکی از دلایل فنی بسته شدن و کم بازده بودن چاه ها، فشار پایین درون چاهی ناشی از کاهش انرژی مخزن می باشد به نحوی که انرژی طبیعی مخزن و همچنين تزريق گاز و آب به مخزن توانايي غلبه بر وزن ستون سيال درون چاه را نداشته باشد. در این شرایط از روش هاي فرازآوري مصنوعي و به خصوص روش فرارزآوری با گاز و پمپ درون چاهی EPS به منظور استخراج و رساندن سيال توليدي به سطح استفاده می شود. لذا با توجه به اهمیت روش های فرازآوری مصنوعی در جهان و ایران، لازمه موفقیت هر مهندس نفت آشنایی با تئوری این روش ها و نحوه شبیه سازی آن ها می باشد. یکی از نرم افزار های کاربردی به منظور شبیه سازی این روش ها و به خصوص طراحی پمپ درون چاهی EPS و فرازآوری با گاز و همچنین بهینه سازی آن، ماژول هایProsper و GAP پکیج نرم افزاری IPM می باشد که در این دو دوره به آن ها پرداخته خواهد شد. همچنین جهت بهینه سازی علاوه بر آموزش ماژول G`AP، روش های کاربردی دیگری مبتنی بر الگوریتم ژنتیک (GA) و ابزار Solver نرم افزار اکسل اموزش داده خواهد شد.

 • دستاورد داوطلب پس از اتمام این دوره جیست؟
 1. آشنایی با روش های فرازآوری مصنوعی: بیان مقدمه ای در رابطه با روش های فرازآوری مصنوعی و نحوه عملکرد
 2. آشنایی با نرم افزار Prosper: این بخش شامل چگونگی نحوه مدل سازي چاه در نرم افزار Prosper و آشنایی با نحوه وارد کردن اطلاعات در قسمت های مختلف از جمله اطلاعات پايه چاه، اطلاعات PVT سیال و انتخاب مناسب ترين رابطه جهت پيش بيني خواص PVT سيال، توصیف سيستم و مسير آن بر اساس تجهيزات درون چاهي و سرچاهی، وارد نمودن گراديان دما جهت محاسبات افت فشار و وارد نمودن میزان ظرفیت گرمایی جهت محاسبه ميزان انرژي گرمايي منتقل شده به سیالات در نتيجه افزايش دما، وارد نمودن اطلاعات خواص مخزن جهت ايجاد منحني IPR و ….
 3. آموزش طراحی روش های فرازآوری مصنوعی در نرم افزار Prosper: طراحی فرازآوری با گاز پیوسته، طراحی فرازآوری با گاز متناوب، طراحی فرازآوری با گاز به کمک لوله مغزی سیار (Coiled Tubing)، طراحی پمپ هیدرولیکی (HSP)، طراحی سیستم پمپ کله اسبی (Sucker Rod Pump)، طراحی سیستم پمپ های گریز از مرکز (ESP) ، طراحی سیستم پمپ های خلاء پیشرونده (PCP)، طراحی سیستم پمپ جت

توضیحات در مورد دوره

این دوره آموزشی شرکت کنندگان را قادر می سازد که  مفاهیم و کاربردهای عملی چاه های با جریان طبیعی و مصنوعی را به کمک نرم افزار کاربردی Prosper شبیه سازی کنند. در این دوره در ابتدا جهت اشنایی اولیه کاربران به بیان شرایط مخزنی که نیاز به فرازآوری  مصنوعی دارد و انواع روش های فرازآوری مصنوعی پرداخته می شود. در ادامه شرکت کنندگان با قسمت های مختلف نرم افزار پراسپر اشنا خواهند شد بنحوی که پس از آشنایی امکان طراحی و شبیه سازی انواع مختلف چاه با جریان طبیعی را خواهند شد. در این بخش کاربران با نحوه وارد نمودن اطلاعات پایه، اطلاعات PVT سیال و انتخاب مناسب ترين رابطه جهت پيش بيني خواص PVT سيال به کمک انطباق داده های آزمایشگاهی با رابطه های تجربی در نرم افزار پراسپر آشنا خواهند شد. در ادامه پس از تطبیق مدل سیال در نرم افزار، کاربران با نحوه توصیف سيستم و مسير آن بر اساس تجهيزات درون چاهي و سرچاهی، وارد نمودن گراديان دما جهت محاسبات افت فشار و وارد نمودن میزان ظرفیت گرمایی جهت محاسبه ميزان انرژي گرمايي منتقل شده به سیالات در نتيجه افزايش دما، وارد نمودن اطلاعات مخزن و چاه و مدلسازی قسمت‌های مختلف چاه (IPR و VLP) و تطبیق روابط جریان چندفازی جریان سیال در چاه با شرایط واقعی آشنا خواهد شد. در انتها شرکت کنندگان نحوه شبیه سازی و طراحی انواع روش های فرازآوری مصنوعی شامل طراحی فرازآوری با گاز پیوسته، طراحی فرازآوری با گاز متناوب، طراحی فرازآوری با گاز به کمک لوله مغزی سیار (Coiled Tubing)، طراحی پمپ هیدرولیکی (HSP)، طراحی سیستم پمپ کله اسبی (Sucker Rod Pump)، طراحی سیستم پمپ های گریز از مرکز (ESP) ، طراحی سیستم پمپ های خلاء پیشرونده (PCP)، طراحی سیستم پمپ جت را فرا خواهد گرفت.

 • مخاطبین دوره:

کلیه مهندسین مخزن، بهره برداری، تکمیل و دانشجویان مقاطع مختلف مهندسی نفت و افرادی که در بخش برنامه ریزی، طراحی، مدل سازی و بهینه سازی تاسیسات بهره برداری میادین نفت و گاز نقش دارند.

 • مزیت رقابتی این دوره در مقایسه با سایر مراکز: 

به صورت کلی دوره ای تحت عنوان ” طراحی سیستم های فرازآوری مصنوعی به کمک نرم افزار Prosper ” در سایز مراکز تدریس نشده است و دوره های برگزار شده عموما به صورت ویدیویی بوده و به بیان شبیه سازی مباحث کلی مربوط مهندسی بهره برداری به کمک نرم افزار پرداخته شده است. در این دوره علاوه بر بیان مباحث کلی به بیان شبیه سازی مبحث تخصصی فرازاوری مصنوعی به کمک نرم افزار پراسپر پرداخته می شود.  همچنین این دوره به گونه ای طراحی شده است که کاربر را راهنمایی کند تا مفاهیم نظری کلیدی را در ابتدا مرور کند و سپس از آن ها به صورت عملی در حین انجام شبیه سازی نرم افزاری استفاده کند. علاوه بر این سعی خواهد شد آموزش ها در مواردی بر اساس داده های واقعی صنعتی باشند.

ویژگی های دوره

 • مدت زمان : 20 hour
 • حداکثر دانش پذیران: 40
 • ارزیابی: خود
 • تاریخ ثبت نام : فروردین ماه 1401
 • تاریخ شروع دوره: : 25 فروردین ماه 1401
 • ساعت برگزاری: : پنجشنبه و جمعه ها ساعت 14-19
 • قیمت کامل : 8,0۰۰,۰۰۰ ریال
 • مدت دسترسی به ویدیوها : تا ۱ ماه بعد از اتمام دوره
 • مدرک: : در صورت صدور مدرک برای دوره ها، هزینه آن جداگانه محاسبه میشود.
قیمت:
8,000,000 ﷼
نوشتن دیدگاه